KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 7245764

nr 724 5764

Einar Jolin

(1890-1976), Sverige

Akvarell, Einar Jolin (1890-1976). Landskap med kyrka. Sign. och dat. April 1949, Eze, 63x49

Einar Jolin, född 1890 i Stockholm, död 1976. Svensk målare.

Utrop:

8.000 kr

Såld:

9.100 kr

måndag 7 november 2011

5/11 20:54:33 1      9.000 kr
6/11 18:01:19 2      Vinnande bud

Einar Jolin

Läs mer om Einar Jolin
Signe Persson-Melin (f. 1925)